بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

شرایط استخدام بسیج ویژه چیست ؟ مزایای بسیج ویژه چیست ؟

شرایط استخدام بسیج ویژه چیست - خبریفا

شرایط استخدام بسیج ویژه چیست و مزایای بسیج ویژه چیست

شاید برای شما هم این سوال پیش آید که بسیج ویژه چیست و شرایط استخدام بسیج ویژه چیست چگونه بسیجی ویژه شویم یا مزایای بسیج ویژه چیست ؟ با ما در سایت خبری فا همراه باشید تا به صورت کامل شرایط استخدام بسیج ویژه را توضیح دهیم

انواع بسیج به صورت زیر است :
بسیج دانش‌آموزی
بسیج دانشجویی
بسیج جامعه پزشکی
بسیج جامعه مهندسین
بسیج اساتید
بسیج خواهران
بسیج ادارات، بسیج کارمندی
بسیج مساجد و محلات
بسیج طلاب و روحانیون
بسیج اصناف
بسیج کارخانجات و شرکت‌ها، بسیج کارگری
بسیج ویژه برون مرزی بسیج موقت مورد نیاز در هر مکان و زمان

بسیجی ویژه چیست و چگونه بسیجی ویژه شویم؟

برای پی بردن به مفهوم بسیجی ویژه، ابتدا لازم است که بدانیم بسیج چیست؟ بسیجی کیست؟ چه تفاوتی میان رده‌های مختلف بسیج وجود دارد؟

در طول جنگ ایران و عراق، به نیرو‌های داوطلبی که به‌صورت سازمان‌دهی شده به جبهه‌ها اعزام می‌شدند، عنوان بسیج داده شد، ولی بسیج صرفاً به نیروهایی که در طی دوران دفاع مقدس توسط سپاه پاسداران به جبهه‌های جنگ اعزام می‌شدند، گفته نمی‌شود.

امام خمینی (ره) بسیج و بسیجی را یک اصل کلی و عمومی تاریخی دانسته و می‌فرمایند: «بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدین از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند»، بنابراین از این سخن چنین برمی‌آید که دامنه بسیج بسیار گسترده بوده و شامل تمام مدافعان اسلام در تمام دوران می‌شود.

پس می‌توان گفت که بسیج به معنای نیروی مؤمن و مسلمانی است که برای دفاع از ارزش‌های الهی از هیچ گذشت و ایثاری دریغ نمی‌کند.

نیرو‌های بسیج تحت نظارت سازمان بسیج مستضعفین فعالیت می‌کنند که یکی از سازمان‌های زیرمجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود و وظیفه جذب، آموزش، سازمان‌دهی و به‌کارگیری نیروهای داوطلب مردمی را در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن بر عهده دارد.

امروزه سازمان بسیج مستضعفین که در گذشته با نام «نیروی مقاومت بسیج» شناخته می‌شد، یکی از مهم‌ترین بازوهای قدرت جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

این سازمان در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان آیت‌الله خمینی با هدف تشکیل ارتش بیست ملیونی بنا نهاده شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی‌ماه ۱۳۵۹ به‌صورت قانونی رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

به اعضای سازمان بسیج مستضعفین، بسیجی گفته می‌شود و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق آرمان‌های امام و انقلاب تحت پوشش سپاه درمی‌آید. بسیجیان به چهار دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • بسیج عادی
 • بسیج فعال
 • بسیج ویژه یا پاسداران افتخاری
 • بسیج کادر

بسیج عادی به افرادی گفته می‌شود که معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی بوده و پس از گذراندن دوره آموزش عمومی به عضویت بسیج درآمده و سازمان‌دهی می‌گردند.

بسیج فعال، آن دسته از بسیجیان عادی هستند که حداقل ۶ ماه از عضویت عادی آن‌ها در پایگاه بسیج گذشته و طی این مدت در جلسه‌های عقیدتی- سیاسی صالحین شرکت فعال داشته‌اند.

چنین بسیجیانی پس از ثبت نام و حضور فعال در میدان تیر و آموزش‌های نظامی که چیزی نزدیک به ۶ ماه به‌طول می‌انجامد، به این درجه نائل می‌شوند. لازم به ذکر است که بسیجیان عادی بایستی ۱۵ سال تمام داشته باشند تا بتوانند کارت بسیج فعال را دریافت کنند.

افراد دارای کارت بسیج فعال می‌توانند از کسری خدمت و مزایای دیگر برخوردار شوند.

بسیج ویژه که با عنوان پاسداران افتخاری هم شناخته می‌شوند، افرادی هستند که واجد صلاحیت‌های یک پاسدار بوده و پس از گذراندن آموزش‌های لازم در این زمینه سازمان‌دهی می‌گردند.

بسیج ویژه مربوط به یک گردان می‌باشد و در واقع یک امتیاز محسوب می‌شود. افرادی که دارای درجه هستند و حقوق دریافت می‌کنند، موظف هستند که هر روز در حوزه مربوطه حضور پیدا کنند. در حقیقت، بسیج ویژه یک نوع استخدام ۳ تا ۵ ساله در سپاه محسوب می‌شود و این قانون در همه استان‌ها اجرا می‌شود.

بسیج کادر، بسیجیان فعالی هستند که با تأیید یکی از فرماندهان پایگاه و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی فشرده در اردوگاه‌های سپاه پاسداران به این سطح از عضویت می‌رسند.

حال که با درجات مختلف بسیجیان آشنا شدید، توجه شما را به بیانیه سپاه پاسداران در سال ۱۳۸۸ جلب می‌نماییم که جهت تنویر افکار عمومی منتشر شد و در آن به‌شکل روشن‌تری تفاوت بسیجیان ویژه با سایرین بیان شده است.

 بیانیه سپاه پاسداران درباره بسیج ویژه

سپاه پاسداران در پی اعتراضاتی که نسبت به ورود برخی بسیجیان به صحنه سیاست صورت گرفت، بیانیه‌ای صادر کرد که در آن چنین آمده است:

بر اساس قوانین موجود (ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه) عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی بسیجی تلقی می‌شوند و علاوه بر تقسیمات کلی عنوان شده (عادی، فعال، ویژه و کادر)، بسیجیان با عناوینی از قبیل«بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج پزشکان، بسیج کارگری، بسیج اساتید، بسیج فرهنگیان، بسیج ورزشکاران و…» تفکیک می‌شوند.

در هیچ یک از قوانین و مقررات موجود هرگز برای این دسته از بسیجیان به‌جز در زمان به‌کارگیری، از عنوان «نظامی» استفاده نمی‌شود و مقررات مربوط به نظامیان صرفاً شامل بسیجیان ویژه (پاسداران افتخاری) می‌شود که طبق «بند ج ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه» پرسنلی هستند که صلاحیت‌های یک پاسدار را دارا می‌باشند و پس از گذراندن آموزش‌های ذکر شده در آن قانون، سازمان‌دهی گردیده و متعهد می‌گردند تا به هنگام نیاز به طور تمام وقت در اختیار سپاه قرار گیرند.

همچنین بند د ماده ۱۶ این قانون، ممنوعیت برای عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی را تنها مخصوص بسیجیان ویژه قلمداد کرده است.

قانون‌گذار در تعریف بسیجیان فعال و عادی به گونه‌ای برخورد نموده است که یقیناً اطلاق عنوان «نظامی» با ضوابط و تعاریف خاص خود بر آنان، فاقد وجاهت قانونی است. از‌این‌رو، ورود بسیجیان به مقوله سیاست به جز بسیجیان ویژه فاقد مشکل است.

با توجه به این بیانیه مشاهده می‌شود که بسیجیان ویژه با سه دسته دیگر از نظر عنوان، وظایف و مقررات تفاوت داشته و نوعی نیروی نظامی به‌شمار می‌آیند. در واقع سپاه پاسداران تنها از میان بسیجیان ویژه استخدام نیرو دارد.

شرایط استخدام بسیج ویژه چیست ؟

در اسناد بسیج از ذکر شرایط جذب «بسیجی ویژه» خودداری شده است. ولی گذراندن آموزش‌ها و دوره‌های عقیدتی و نظامی، حضور فعال در مأموریت‌هایی که توسط پایگاه‌های مقاومت محول ‌می‌شود و همچنین گذر از فیلترهای امنیتی، اطلاعاتی و ایدئولوژیک از مهم‌ترین شرایط کسب درجه بسیجی ویژه به‌شمار می‌آیند.

به طور کلی می‌توان گفت که برای کسب درجه بسیجی ویژه بایستی در ابتدا یک بسیجی فعال باشید و سپس با کسب شرایط لازم و پر کردن فرم‌های مربوطه و ارسال یک نامه کتبی برای بسیج ویژه به این درجه برسید.

مزایای بسیج ویژه چیست ؟

افرادی که به‌عنوان بسیجی ویژه شناخته می‌شوند، حالا مزایای بسیج ویژه چیست که به شرح زیر توضیح میدهیم:

بسیجیان ویژه برابر مقررات مربوط به ترفیعات کادر ثابت نظامی، بر اساس مدرک تحصیلی، گذراندن دوره‌های آموزشی، میزان فعالیت، ‌صلاحیت و شایستگی قادر به اخذ درجات نظامی حداکثر تا درجه ارتشبدی هستند.

حداقل مدت توقف بسیجیان ویژه در هر درجه در صورت خدمت‌ تمام‌ وقت، برابر حداقل مدت توقف پرسنل کادر ثابت در همان درجه مطابق دیگر مواد این قانون می‌باشد.

از دیگر مزایای بسیج ویژه این است که فرماندهی رده ناحیه مقاومت ارتش بیست میلیونی از میان بسیجیان ویژه یا کادر ثابت نظامی سپاه انتخاب می‌شوند.

همچنین سپاه پاسداران می‌تواند از میان نیروهای بسیجی ویژه که بالای ۱۸ سال سن دارند، افرادی را گزینش کرده و با آنان قراردادی انعقاد نماید که طی آن، فرد پس از گذراندن دوره آموزشی اولیه، بقیه خدمت وظیفه خود را در طی ده سال به‌صورت چند ماه از سال بگذراند.

بر پایه بخشی از مصوبات مجلس نیز آن گروه از کارکنان دولت که به‌عنوان «بسیجی ویژه» شناخته می‌شوند، می‌توانند ۱۵ روز در سال به‌جای خدمت اداری، در دوره‌های آموزشی، اردوها و سایر برنامه‌ها شرکت کنند.

علاوه بر این‌ها، همان گونه که پیش از این اشاره شد، بسیجیان ویژه می‌توانند به استخدام سپاه پاسداران درآیند که شرایط آن در ادامه آمده است.

شرایط عمومی استخدام پرسنل بسیجی ویژه توسط سپاه پاسداران

 • اعتقاد به مبانی اسلام ناب محمدی (ص)، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران.
 • اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه.
 • التزام عملی به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی و رعایت موازین اخلاق اسلامی.
 • عدم عضویت و هواداری از احزاب و گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی.
 • نداشتن سابقه عضویت و یا هواداری از احزاب و گروه‌ها و سازمان‌های غیر اسلامی، التقاطی، الحادی و غیر قانونی.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی.
 • دارا بودن شرایط تحصیلی و یا تخصصی مورد نیاز.
 • دارا بودن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نیاز.
 • دارا بودن حداقل ۱۶ سال سن تمام (محدودیت سنی برای حداکثر سن وجود ندارد).
 • حسن شهرت و عدم سوء سابقه.

در پایان خاطر نشان می‌شود که رهنمودهای مقام عظمای ولایت و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) نقشه راه حرکت بسیج بوده و لازم است که تمام بسیجیان بر اساس نصایح رهبر فرزانه برای حضور هوشیارانه، هوشمندانه و مصمم در میدان مبارزه برای دفاع از میهن از آمادگی لازم برخوردار باشند.

در مطلب بعدی توضیح خواهیم داد که مراحل ثبت نام بسیج ویژه به چه صورت هست

19 نظرات
 1. کریم می گوید

  سلام خسته نباشید برای ثبت نام بسیج ویژه محدویت سنی وجور داره یا نه با تشکر ؟

  1. خبریفا می گوید

   سلام وقت بخیر
   داخل مقاله گفته شده
   دارا بودن حداقل ۱۶ سال سن تمام (محدودیت سنی برای حداکثر سن وجود ندارد).

   1. علی می گوید

    سلام.ببخشید برای استخدام شدن در بسیج یا سپاه شرایط سنی وجود داره یا شرایط خاصی میخواد؟

    1. خبریفا می گوید

     تمام پاسخ هایی که ما میدانیم داخل متن هست

 2. امیر مهدی می گوید

  ببخشید ایا به بسیجیان ویزه حقوق میدهند ممنون

  1. خبریفا می گوید

   بله داخل متن ذکر شده
   کسانی که حقوق میگیرند باید هر روز در مرکز حضور داشته باشند

 3. شایان می گوید

  سلام من پدرم پرونده داره و سابقه و زندانی بود که اعد..ام شد من میتونم استخدام بشم خودم بسیج فعال هستم و ۸یا۹ ساله که بسیجم ممنون میشم جواب بدید

  1. خبریفا می گوید

   سلام وقت بخیر
   از طریق پایگاه بسیج نزدیک محل زندگی خود اقدام نمایید.

 4. Sina می گوید

  دیپلم میخواد

  1. خبریفا می گوید

   سلام وقت بخیر
   از نزدیک ترین پایگاه منزل خود پیگیری نمایید

 5. امیررضا می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من الان ۱۶ سال دارم چجوری میتونم استخدام بسیج ویژه بشم؟

  1. خبریفا می گوید

   طبق توضیحات اعلام شده اگر ۱۶ سال تمام باشید میتوانید استخدام بسیج ویژه شوید

 6. علیرضا می گوید

  سلام من عضو خادم شهدا گردان امام علی هستم ایناامتیاز محسوب میشه و از خانواده نیرو مسلح
  میتونم استخدام بشم

 7. کریم می گوید

  سلام برای استخدام بسیجی طرح امنیت به صورت قراردادی مراحل پزشکی و گزینش داره؟

 8. علی می گوید

  سلام خسته نباشید من بسیج لب مرز هستم الان حدود دو سال هست چگونه وفرزند جانباز هستم من سنم ۲۹آیا میتونم رسمی شم؟

  1. خبریفا می گوید

   به نزدیک ترین بنیاد شهید نزدیک منزل خود مراجعه کنید

 9. داوود می گوید

  باسلام وصلوات برمحمدوال محمد
  بنده ۲۹سال سنم هستش پدرم نظامی وبسیج فعال هستم چطورمیتونم برای بسیج ویژه اقدام کنم مدارک لازم جهت استخدام چیست؟
  یاحق.

 10. رسول اسدی مهر می گوید

  باسلام و عرض ادب.
  بنده حدودا ۱۵سال سابقه بسیج فعال در حوزه ۸شهیدبهشتی پایگاه شهیدکلاه دوز نظرآبادسیدجماالدین اسدآبادی داشتم وشب شنبه هامسول شب پایگاه بودم ومربی گردان ذوالفقار حوزه بودم بنده مربی تکواندو بودم لذاچندسالی بخاطر مشکل کاری ومالی مجبور به کوچ ازشهرم شدم واینک در این وضعیت کشور به رهبرم لبیک میگویم ولی نمیدانم مجددا چگونه وارد خدمت فی سبیل الله شوم لطفاً راهنمایی کنید و بنده درطی ۱۵سال خدمت بدون چشم داشت وازهیچ مزایایی ازبسیج استفاده نکردم خالص فی سبیل الله لبیک یا خامنه ای

 11. محمد می گوید

  سلام من ۱۸سالو سه ماهمه چهار سال عضوبسیج بودم همه گواهیی های پایان اموزشی بسیج دارم ایا میتانم عضو بسیج ویژه بشم تمام وقت باشه حقوق بهم میدن بعد لباس خودم باید طهیه کنم یا خود ارگان یا حوضه بهم میده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.