بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت
کد تخفیف ۳۰ درصدی ۹۰۰ در ۵۰

پرتاب زباله از خودرو عملی ساده با آثار مخرب فراوان / جریمه پرت کردن زباله از خودرو

پرتاب زباله از خودرو عملی ساده با آثار مخرب فراوان - خبریفا

پرتاب زباله از خودرو عملی ساده با آثار مخرب فراوان

به گزارش خبری فا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پرتاب زباله از خودرو عملی ساده با آثار مخرب فراوان و جریمه پرت کردن زباله از خودرو پرتاب کردن و یا بیرون انداختن زباله از خودرو کاری ناپسندی است و مهم نیست که این زباله یک شی کوچک باشد یا یک کیسه پر از زباله. حتما شما هم با این صحنه مواجه شده اید که در حاشیه اتوبان‌ها و جاده‌ها انبوهی از زباله رها شده و علی رغم جمع آوری آن‌ها توسط پاکبانان شهرداری ها، باز هم این زباله‌ها حجم زیادی را دارند.

با شیوع و گسترش ویروس کرونا استفاده از اقلام بهداشتی نظیر ماسک و دستکش نیز بیشتر شد و بعد از استفاده آن‌ها نیز به نوعی زباله محسوب می‌شوند، اما زباله‌ ای بسیار خطرناک که می‌تواند باعث گسترش بیماری شود. در همین رابطه پلیس راهنمایی و رانندگی نیز تصمیم گیری به موقعی را انجام داده است.

سرهنگ علی همه خانی معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت و گو با خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: حدود هفت ماه از آغاز شیوع بیماری کرونا گذشته و در این مدت مباحث آموزشی و نکات مهم بهداشتی بار‌ها و بار‌ها از طریق رسانه ملی و خبرگزاری‌ها به طرق مختلف در اختیار آحاد شهروندان قرار گرفته است.

پرتاب زباله از خودرو عملی ساده با آثار مخرب فراوان - خبریفا

سرهنگ همه خانی ادامه داد: از این روی تعداد معدودی هستند که بهداشت محیطی و دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و اقدام به پرت کردن دستکش و ماسک خود از پنجره خودرو به بیرون می‌کنند و با این کار خود علاوه بر آنکه محیط زیست پیرامون ما را آلوده کرده اند، باعث انتقال بخش اعظمی از آلودگی‌ها به اطراف و خیابان می‌شوند.

وی گفت: همان گونه که در قبل نیز شاهد بودیم پلیس راهور فاتب با راننده‌ای که اقدام به پرت کردن ته سیگار خود به بیرون از خودرو و آلوده کردن محیط زیست کرده بود برخورد قانونی کرد و وی را مجاب به برداشتن آن ته سیگار میکند.

وی افزود: انداختن ماسک و دستکش‌های استفاده شده دقیقا همانند پرت کردن زباله به بیرون از خودرو است که قانون گذار برای این تخلف، جریمه تعین کرده است و ماموران پلیس راهور، به محض مشاهده اینگونه تخلف با آن طبق قانون برخورد خواهند کرد.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فاتب از رانندگان خودرو‌ها در تمامی روز‌ها بویژه ایامی که درگیر بیماری منحوس کرونا هستیم خواست ضمن رعایت نکات بهداشتی و رعایت قوانین و مقررات، به هیچ وجه اجازه ندهند سرنشینان خودرو از پنجره اتومبیل زباله و یا ماسک و دستکشی را به بیرون پرتاب کنند، چرا که مسئولیت اقدامات و حرکات سرنشینان هر خودرو متوجه راننده آن است و این راننده است که مورد اعمال قانون قرار خواهد گرفت.

جریمه پرت کردن زباله از خودرو به بیرون - خبریفا

وی گفت: جریمه پرت کردن زباله از خودرو به بیرون ۳۰ هزار تومان است که در سوابق وضعیت تخلفات راننده ثبت خواهد شد.

اقدامات این چنینی می‌تواند عاملی باشد که کمتر شاهد چنین صحنه‌ای در خیابان‌ها باشیم و زباله کمتری در سطح شهر پخش شود و باعث آلودگی شود. پلیس در انجام قانون گذاری و جریمه این متخلفان به خوبی عمل کرده، اما سوال این جاست که آیا فقط ورود پلیس و جریمه متخلفان، برای کاهش این کار کافی است؟ اگر در جایی پلیس حضور نداشت چه می‌شود؟

همانطور که تجربه ثابت کرده در جلوگیری و کاهش انجام غیر هنجار‌ها فرهنگ سازی مهم‌ترین و عملی‌ترین راه کار خواهد بود. این فرهنگ سازی در چند ساله گذشته بیشتر شده و تعداد افرادی که از خودرو زباله‌ ای را به بیرون می‌اندازند بسیار کمتر از قبل شده، اما به نظر می‌رسد که این اقدامات به یک ارگان و نهاد خاصی نیز محدود نمی‌شود و همه در این کار سهم به سزایی خواهند داشت.

جریمه پرت کردن زباله از خودرو به بیرون - خبریفا

خانواده اولین جایی است که شخص باید در آن باید بیاموزد انداختن زباله به بیرون از خودرو کار ناپسندی است بعد از آن مدرسه، رسانه و جامعه می‌توانند بیشترین کمک را به حل این موضوع داشته باشند

اگر در جامعه شرایط به شکلی باشد که فردی این کار را انجام داد از سوی دیگران مورد سرزنش قرار گیرد و شخص متوجه رفتار اشتباه خود شود مسلما بسیار تاثیر گذار خواهد بود و آن عده‌ای که این کار را انجام می‌دهند مجبور به هم سو شدن با اکثریت جامعه می‌شوند.

زباله‌ ها همانند یک چاقوی دو لبه هستند به این شکل که اگر آن‌ها بازیافت شوند می‌توانند به چرخه تولید باز گردند، ولی اگر آن‌ها در طبیعت رها شوند می‌توانند آثار مخربی داشته باشند که کل محیط زیست را به خطر بیاندازند.

بیشترین زباله‌ های تولید شده در خودرو‌ها قوطی‌های فلزی، پلاستیک، فیلتر سیگار و اخیرا هم ماسک و دستکش است. فلزات و پلاستیک قابل بازیافت هستند، اما ماسک و دستکش باید به شکلی به هیچ وجه قابل بازیافت نیستند و باید با شرایط خاصی از بین روند نه اینکه در خیابان‌ها رها شوند. فیلتر سیگار نیز درست است که به عنوان زباله‌ ای کوچک است، اما زباله‌ ای است که بسیار مخرب است و به دلیل فراوانی آن بسیار خطرناک است علی الخصوص برای پرندگان و حیوانات.

امیدواریم با همکاری مردم و افزایش آموزش‌ها و اقدامات تنبیهی کمتر شاهد این صحنه زشت و ناپسند باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.