بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

مستند روستای صیقلان بخش تولم شهرستان صومعه‌سرا در استان گیلان

مستند روستای صیقلان بخش تولم - خبریفا

مستند روستای صیقلان بخش تولم

مستند روستای صیقلان بخش تولم ، روستایی از توابع بخش تولم شهرستان صومعه‌سرا در استان گیلان ایران است. روستای صیقلان دارای حدودا ۱۰۰ خانوار است و مردم این روستا با لهجه ی گیلکی صحبت می کنند. صیقلان یک روستای تاریخی و مذهبی است به دلیل وجود داشتن مسجدی تاریخی و میراثی که از زمانهای قدیم مورد توجه همگان بوده است.

در سال ۱۳۸۸ مستند روستای صیقلان بهشت صومعه به تهیه کنندگی: حجت بقایی و کارگردانی: حجت بقایی و باقریکتا و سرمایه گذاری دکتر علی حسین پور جهت معرفی این روستا تولید شد، این مستند نقش به سزایی در معرفی این روستا داشت، بخشهایی از این مستند به صورت گزارش تصویری از شبکه های باران، تهران، خبر و جام جم پخش شد. در این مستند در مورد توانمندی‌های گردشگری و اقتصادی روستای صیقلان به خوبی بحث شده است. استاندار وقت گیلان-شهرداری تولم شهر- شورای صیقلان- سازمان میراث فرهنگی و گردشگری – اداره کل ارشاد گیلان از این مستند بابت معرفی روستای صیقلان تقدیر کردند.

اگر در لغت نامه آنلاین دهخدا کلمه صیقلان را جستجو کنیم: صیقلان . ص َ ق َ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان تولم بخش مرکزی شهرستان فومن، واقع در ۱۱ هزارگزی شمال فومن و ۳ هزار گزی شمال راه شوسه ٔ صومعه سرا به رشت. این ده در جلگه واقعو هوای آن معتدل، مرطوب و مالاریایی است. ۴۵۱ تن سکنه دارد. آب آن از استخر. محصول آنجا برنج ، توتون سیگار، چای و مرغابی. شغل اهالی زراعت، مکاری و صید است. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران)

گزارش مستند صیقلان: امید رقابتی

 

خبر مستند روستای صیقلان توسط شهروند خبرنگار ارسال شده و صحت آن توسط پایگاه خبری خبریفا رد یا تائید نمی شود

جهت ارسال خبر از طریق لینک زیر اقدام نمایید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.