بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

بیماری نیوکاسل در فصل پاییز / مراقب پردندگان خود در فصل سرما باشید!

بیماری نیوکاسل در فصل پاییز

بیماری نیوکاسل در فصل پاییز

بیماری نیوکاسل در فصل پاییز در ایام این فصل ها بیماری به نام نیو کاسل وجود دارد که پرندگان دچار آن میشنود که این بیماری از قدیم برای اولین بار در مرغ ها و کبوتر ها وجود داشته اگر پرنده در خانه خود دارید مراقب باشید چون این بیماری واگیر دار است اما خوشبختانه برای انسان ها قابل درمان است اما برای پرندگان درمانی ندارد

نشانه های این بیماری در انسان ها :سرگیجه ،بیخوابی،اشک از چشم هایتان است.

بیماری نیوکاسل چیست؟

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است این بیماری اولین بار در سال ۱۹۲۶ در نیوکاسل انگلستان تشخیص داده شد

نیوکاسل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های پرندگانی است که به صورت صنعتی و متراکم پرورش داده می‌شوند و گله‌های بسیاری از جوجه‌های گوشتی در صورت عدم واکسیناسیون با این بیماری درگیر می‌شوند. این بیماری در سال ۱۳۲۹ در ایران شناسایی شده‌است.

نشانه‌ها

علائم نیوکاسل با توجه به نوع ویروس، میزان سلامتی و سن پرنده و گونه میزبان متفاوت است. این علائم شامل نشانه‌های تنفسی همچون تنگی نفس و سرفه، نشانه‌های عصبی چون افسردگی، بی‌اشتهایی، افتادن بال‌ها و فلجی، گیج خوردن سر و گردن، به دور خود چرخیدن، لرزش، تورم چشم و گلو، اسهال آبکی و سبز، و ناهنجاری و کاهش تخم در پرندگان تخم‌گذار می‌شود.

نشانه‌های نیوکاسل بسته به نوع ویروس متفاوت می‌باشد. به‌طور کلی سه سویه ازین ویروس وجود دارد مزوژنیک ولوژنیک و لنتوژنیک. این ویروس از راه مسمویت غذایی منتقل شده و انتقال از راه هوا یا آیروسل معمولاً اتفاق نمیفتد. نشانه‌های کالبدشکافی بیماری نیوکاسل شامل تورم در مخاطات تنفسی، التهاب و خونریزی در مخاط دستگاه گوارش، وجود کیست‌های چرکی وکازیوس پنیری در مخاط نای و ترشحات اکسوداتیو در ابتدا و در طول نای بخصوص دوشاخه نای است. این بیماری مثل بیشتر بیماری‌های ویروسی درمان دارویی نداشته و درمان فقط از روش حمایتی می‌باشد. واکسیناسیون با دو سویه ب یک و لاسوتا انجام می‌شود.

انتقال بیماری

نیوکاسل بیماری بین انسان و حیوان مشترک می‌باشد و می‌توان گفت کسانی که با پرندگانی که دچار بیماری نیوکاسل شده اند به نوعی در ارتباط می‌باشند قابل انتقال می‌باشد این ارتباط می‌تواند به صورت مستقیم با پرندگان زینتی ویا فراورده‌های طیورو حتی ترشحات و گوشت مرغ انتقال یابد و این بیماری در انسان به صورت ریختن اشک از چشم بی خوابی، سر گیجه را از علائم این بیماری دانست و در انسان‌ها قابل درمان می‌باشد.

کاربردها

نژادهایی از این ویروس (نیوکاسل) توانایی از بین بردن انتخابی سلول‌های سرطانی بدون آسیب زدن به سلول‌های سالم را دارند به همین جهت تحقیقاتی در مورد امکان استفاده از آن به عنوان یک داروی ضد سرطان انجام شده‌است.

منبع: ویکی پدیا

 

این خبر توسط شهروند خبرنگار ارسال شده و صحت آن توسط پایگاه خبری خبریفا رد یا تائید نمی شود

جهت ارسال خبر از طریق لینک زیر اقدام نمایید

 

بازدیدها: ۱۲

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.