بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

حضور چشمگیر بانوان در اولین جلسه دوره آموزشی آشنایی با اصول و مبانی کمانگیری

حضور چشمگیر بانوان در اولین جلسه دوره آموزشی آشنایی با اصول و مبانی کمانگیری روی اسب

حضور چشمگیر بانوان در اولین جلسه دوره آموزشی آشنایی با اصول و مبانی کمانگیری روی اسب

حضور چشمگیر بانوان در اولین جلسه دوره آموزشی آشنایی با اصول و مبانی کمانگیری روی اسب به گزارش واحد روابط عمومی کمیته هنرهای رزمی سواره هیات استان تهران روز چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ اولین جلسه دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مفاهیم کلی کمان گیری روی اسب به همت فدراسیون سوارکاری و هیات هنرهای رزمی سواره تهران و با مربی‌گری استاد علی قورچیان داور و مربی بین المللی این رشته در مجموعه سوارکاری نوروزآباد برگزار شد. در این دوره هنرجویان علاقمند از شهرهای مختلف تهران، اصفهان، اهواز و … حضور به هم رساندند و تحت آموزش قرار گرفتند. نکته بسیار مهم در این دوره آموزشی حضور حداکثری بانوان علاقمند به سوارکاری و هنرهای رزمی است که نشان از بلوغ ورزشی بانوان کشور دارد.

سرکار خانم دکتر سعیده صادقی افجه رییس کمیته هنرهای رزمی سواره هیات استان تهران در این باره بیان کرد: کمانگیری روی اسب یک رشته‌ی ورزشی است که از سال ١٣٨۵ بعد از وقفه‌ی طولانی در ایران مجددا احیا شد. در آن زمان این رشته صرفا شامل تیر و کمان روی اسب بود اما در سالهای بعد شامل تمام فعالیتهای رزمی سوارکار روی اسب شامل تیرو کمان، شمشیر و نیزه گردید. که سوار کار باید به حد کافی توانایی سوارکاری را داشته باشد تا بتواند دست های خود را رها کرده، تیر و کمان یا شمشیر و نیزه را به دست بگیرد و رقابت خوبی داشته باشد.

کمیته هنرهای رزمی سواره فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران چند سالی است با عنوان هنرهای رزمی سواره و با ممارست مسئولان دلسوز کمیته، مسابقات ورزش تیر و کمان و شمشیر و نیزه با اسب را با عنوان هنرهای رزمی سواره پارسی برگزار نموده است و با برگزاری مسابقات جهانی هنرهای رزمی سواره در ایران، که ریشه در فرهنگ اصیل آریایی و ایرانی دارد این میراث گرانبهای آریایی را به سرزمین مان بازگردانده است و استاد علی قورچیان که همواره در جهت آموزش هنرجویان و علاقمندان این رشته تلاش و ممارست کرده اند یکی از مربیان و داوران بین المللی مطرح و تراز اول در این رشته است که در این دوره آموزشی به هنرجویان علاقمند آموزش‌های لازم کمانگیری روی اسب را می‌دهند.

در رابطه با تصویب قوانین کمانگیری روی اسب برای مسابقات بین المللی نیز باید گفت که کمیته‌ی هنرهای رزمی سواره فدراسیون سوارکاری با حضور در جلسات متعدد داخلی و خارجی و با ریاست فدراسیون‌های جهانی تنت پگینگ و کمانگیری روی اسب سرانجام توانستند قوانین کمانگیری روی اسب را برای مسابقات بین المللی به تثبیت برسانند. این قوانین با حضور کمیته‌ی مربیان ITPF و WHAF و با نظارت متخصصان داخلی و خارجی این رشته چند سال پیش به تصویب رسیده است. همچنین نکته جالب توجه این است که اولین آکادمی رسمی هنرهای رزمی سواره در دنیا با عنوان “آکادمی هنرهای رزمی پارسی” توسط استاد علی قورچیان رییس کمیته هنرهای رزمی سواره که به عنوان Head Master در جهان شناخته می شود تاسیس گردیده و ایران یکی از کشورهای مطرح دنیا در این رشته جذاب است که همواره در میادین جهانی نام‌آوری و قهرمانی داشته است و آوازه‌ی قهرمانان و اساتید ایرانی در این رشته ورزشی در دنیا طنین افکن است.

پیشینه‌ی تاریخی هنرهای رزمی سواره

درباره ی تاریخچه‌ی علاقه و فعالیت انسانها به رشته هنرهای رزمی سواره چنانچه در آثار مکتوب و شفاهی ما به چشم می خورد باید گفت که پیدایش رزم همزمان با پیدایش بشر برای رفع نیازهای اولیه مانند گریز و فرار و شکار بوده است. انسانهایی که از ادوات رزمی برای زنده ماندن بهره می بردند و پس از چندی به استفاده از حیوانات وحشی و سپس اهلی برای حمل و نقل و جنگ و گریز نیز روی آوردند.

به لحاظ اهمیت هنرهای رزمی سواره در ارتش نیز باید گفت که تاریخ نشان می‌دهد در ارتش تحت کنترل اشکانیان وجود هنرهای رزمی سواره عنصر موفقیت و پیشروی دایمی بوده است و سنگ‌نوشته‌ها و اسناد تاریخی حکایت از آن دارد که سه ویژگی تیر پارتی سواره نظام-کمان مرکب- نبرد روبرو با ارتش متخاصم، تیراندازان سواره و قهرمانانی که مظهر ارتش خود بودند با کمان های مرکبی قدرتمند خویش ترس در دل رومیان و سایر دشمنان می‌کاشتند و به شخصیت های اصیل این عصر قهرمانی تبدیل شدند.

 

این خبر توسط شهروند خبرنگار ارسال شده و صحت آن توسط پایگاه خبری خبریفا رد یا تائید نمی شود

جهت ارسال خبر از طریق لینک زیر اقدام نمایید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.