بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

خرید سربازی در سال ۱۴۰۱ / مبلغ و شرایط خرید سربازی + اطلاعیه جدید

خرید سربازی در سال 1401

خرید سربازی در سال ۱۴۰۱

خرید سربازی در سال ۱۴۰۱ به گزارش خبریفا به نقل از ایسنا یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت که طبق مصوبه این کمیسیون مشمولان غایب خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو می توانند جهت خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

طبق این مصوبه آن دسته از مشمولان غایب خارج از کشور که پنج سال از زمان فراخوان آنان به خدمت زیر پرچم می‌گذرد، در سال آینده با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی می توانند خدمت سربازی شان را خریداری کنند.

وی افزود: این شامل مشمولانی می شود که حداقل ۵ سال از غیبت آن‌ها گذشته باشد. آن ها می توانند با پرداخت ۱۵ هزار یورو نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام کنند. هدف از این مصوبه این است که این افراد برای تردد به کشور با مشکلی مواجه نشوند.

بخوانید:

شرایط معافیت پزشکی ۱۴۰۱ 

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱

در جلسه روز شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰، کمیسیون تلفیق با خرید سربازی سال ۱۴۰۱ برای سربازان غایب موافقت کردند.

دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود.

زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق

با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از ۵ سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تاثیر تحلیل قوای جسمانی برای آنها امکانپذیر نیست، خرید سربازی امکانپذیر خواهد بود، بر این اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می‌کنند

همچنین مشمولان متاهل به ازای هر فرزند از ۲۰ درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰ درصد برخوردار خواهند بود و افراد متاهل تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شدند.

بخوانید:

شرایط معافیت کفالت ۱۴۰۱

پیشنهادی در مورد مشمولان نظام وظیفه داخل کشور

به گزارش اختبار به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری امروز به خبرنگاران گفت: در خصوص موضوع خرید خدمت سربازی برای مشمولان داخل کشور در کمیسیون تلفیق پیشنهادی ارائه شد که به دلیل بالا بودن مبالغ رای نیاورد برای مثال در این پیشنهاد برای دیپلم ۲۰۰ میلیون تومان، برای کارشناسی ۲۵۰ میلیون تومان، برای کارشناسی ارشد ۳۰۰ میلیون تومان، برای دکترای عمومی ۴۰۰ میلیون تومان و برای دکترای تخصصی ۵۰۰ میلیون تومان  در نظر بود.

اکثر اعضای کمیسیون تلفیق به خرید خدمت مسمولان خارج از کشور رای دادند

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر خرید سربازی در سال ۱۴۰۱ این‌که مبنای تصمیم کمیسیون در خصوص خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب خارج از کشور چه بود، اظهار کرد: این پیشنهاد یکی از همکاران بود اگرچه هیچ برنامه‌ای از سوی دولت در این باره ارائه نشده بود، اما چون هنوز نظر نیروهای مسلح گرفته نشده این موضوع نهایی نیست و ممکن است یک رای‌گیری مجدد در این باره انجام شود. اگرچه در رای‌گیری اولیه اکثریت اعضاء به آن رای دادند. تاکید می‌کنم این موضوع هنوز نهایی نشده باید نظر نیروهای مسلح گرفته شود در صحن بررسی شود و به تایید شورای نگهبان هم برسد.

زارع در پایان اضافه کرد: موضوع خرید خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور بیش از دو سوم در کمیسیون رای آورد؛ البته این موضوع نهایی نیست، این کار باید با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی درخصوص اختیارات رهبری معظم انقلاب و رعایت پیشنهاد نیروهای کل مسلح انجام شود و شاید یک رای گیری مجدد دراین خصوص شاهد باشیم.

مخالفان چه می گویند؟

انتشار خبر خرید سربازی در سال ۱۴۰۱ این مصوبه، واکنش‌های بسیاری را ایجاد کرد، از جمله:

* یک روزی به آن می‌گفتند خدمت مقدس سربازی اما قرار است تبدیلش کنند به مایه سرشکستگی، چون به پدرها و مادرها خواهند گفت: «آخی، پول نداشتین سربازی پسرتون رو بخرین؟»
* پولدار باش سربازی نرو. پولدار باش اراضی ‌ملی را بخر. پولدار باش کنکور رتبه خوب بیار. پولدار باش بهترین خدمات پزشکی را دریافت کن. این انصاف نیست… .
* این اقدام باعث میشه غیبت از سربازی بیشتر بشه تا زمان خرید آن برسه .
* یک نخبه علمی که از نظر مالی کم‌توان باشه، باید دو سال روی برجک نگهبانی، وقت بگذراند اما کسی که پدرش پولدار است به راحتی سربازی‌اش را می‌خرد.

بخوانید:

معافیت رایگان سربازی ۱۴۰۱ برای متاهلین

نظر موافقان چیست؟

در عین حال این تصمیم کمیسیون تلفیق موافقانی هم دارد. این افراد با اشاره به تصمیم اخیر مجلس در افزایش چشمگیر حقوق سربازان که تا حد پنج میلیون هم رسید، تاکید می‌کنند این مصوبه کمیسیون تلفیق علاوه بر این‌که مشکل برخی افراد غایب را که هم سن‌شان بالا رفته و هم از نظر جسمی بازدهی برای نظام وظیفه ندارند، مرتفع می‌کند، عملا بودجه افزایش حقوق سربازان را که رقم بالایی نیز است، تامین می‌کند.

«طبق اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، هم‌اکنون حدود سه میلیون نفر مشمول غایب داریم که احتمالا بسیاری از آن‌ها بیش از پنج سال غیبت دارند و با مصوبه کمیسیون تلفیق، فرصت خرید سربازی در سال آینده را خواهند داشت.» شکی نیست که از بین این سرباز فراری‌ها، سرباز درست و حسابی برای کشور از آب درنمی‌آید و شاید از نظر اقتصادی هم تبدیل این غیبت به پول نقد برای کشور، یک تصمیم درست و منطقی باشد.

ستاد کل مخالف است

البته آن‌طور که یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه اعلام کرده، ستاد کل نیروهای مسلح با این مصوبه مخالف است. شهریار حیدری به ایسنا گفته است: «ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده بود با این موضوع موافقت نشود، دلیل مخالفت‌شان هم این است که هم به سرباز نیاز دارند، هم نگرانند این مصوبه مشوقی برای زیادشدن تقاضای خرید سربازی باشد».

این همان موضعی است که «امیر غلامرضا رحیمی‌پور» رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح هم ابتدای امسال اعلام کرده و با اشاره به تجربه قانون قبلی خرید سربازی گفته بود: «در زمان تصویب قانون قبلی خرید خدمت گفته بودند که منجر به کاهش تعداد مشمولان غایب می‌شود اما درعمل دیدیم که تعداد غایبان طی سه سال، دوبرابر شد، به همین دلیل هیچ برنامه‌ای در این خصوص نداریم».

غلامرضا رحیمی ‌پور بر این موضوع هم تاکید کرده بود که: «هیچ برنامه‌ای برای بخشودگی سربازان غایب وجود ندارد، معنی هم ندارد که یک عده با پرداخت پول به سربازی نروند و عده دیگر به سربازی بروند».

خدمتی که باید حرفه‌ای و تخصصی شود

این‌که ساختار فعلی سربازی در کشور ما معیوب است و دوسال از زندگی بسیاری از جوانان تحصیل‌کرده، بدون استفاده مفید و تخصصی سپری می‌شود، یک ایراد مهم است که به گفته ذوالنوری ، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس ، ستاد کل نیروهای مسلح هم آن را قبول داشته و موافق سربازی حرفه‌ای است.در عین حال هم اکنون برخی از نمایندگان مجلس نیزطرحی را در این زمینه در دستور کار دارند که تغییرات جدی در قانون فعلی سربازی ایجاد می کند . حال باید دید سرانجام این درخواست ها و طرح ها به کجا می انجامد.

«شهریار حیدری»، عضو کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون تلفیق بودجه به نکاتی درباره این مصوبه اشاره کرده است:

* دولت موافق این مصوبه است و معتقد است بالاخره باید تکلیف بسیاری از مشمولان که غایب هستند و به هیچ‌وجه تصمیمی برای رفتن به سربازی ندارند، روشن شود.
* ستاد کل نیروهای مسلح مخالف مصوبه است و دلایل مهمی دارد که یکی از آن‌ها احتمال افزایش تعداد غایبان در سال‌های آینده است.
* قطعا نظر ستاد کل برای شورای نگهبان مهم است و درصورت تصویب نهایی این مصوبه و برگشت‌خوردن آن از شورای نگهبان، مجلس تلاش خواهدکرد نظر شورا را جلب کند.
* البته از نظر مبلغ تعیین‌شده هم فعلا به گونه‌ای است که افراد دارای تمکن مالی امکان خرید سربازی را دارند و ممکن است لازم باشد در آن تجدیدنظر شود.
* شاید پیشنهاد منطقی این باشد که برای توافق همه‌جانبه، طرح خرید سربازی فقط برای یک‌ سال اجرایی و تاکید شود که شامل غایبان جدید نخواهد بود. به نظر می‌رسد با این کار، می‌توان نظر دولت، ستاد کل و شورای نگهبان را جلب کرد.

خرید سربازی مشمولان خارج از کشور ۱۴۰۱

خرید سربازی مشمولان خارج از کشور با ۱۵ هزار یورو!

حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی: در جلسه روز ۴شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ اعضای کمیسیون مصوب کردند تا مشمولان سربازی که به دلیل حضور در خارج از کشور محسوب می‌شوند بتوانند سربازی خود را بخرند.

وی افزود: بر اساس این مصوبه کسانی که از پیش از زمان مشمولیت‌شان در خارج از کشور بوده و چند سال است که از زمان مشمول بودنشان برای خدمت سربازی می‌گذرد و در خارج به سر می‌برند به منظور اینکه برای تردد به کشور با مشکلی مواجه نشوند می‌توانند مبلغ دقیق خرید سربازی ۱۴۰۱ خدمت سربازی خود را با قیمت ۱۵ هزار یورو بخرند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: بر اساس این مصوبه درآمد حاصل از خرید سربازی توسط این افراد برای حمایت از سربازان در مناطق مرزی و محروم صرف خواهد شد.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ در خصوص

خرید خدمت ۱۴۰۱ سربازی برای مشمولان غایب خارج از کشور چه بود، اظهار کرد: این پیشنهاد یکی از همکاران بود اگرچه هیچ برنامه‌ای از سوی دولت در این باره ارائه نشده بود، اما چون هنوز نظر نیروهای مسلح گرفته نشده این موضوع نهایی نیست و ممکن است یک رای‌گیری مجدد در این باره انجام شود. اگرچه در رای‌گیری اولیه اکثریت اعضاء به آن رای دادند. تاکید می‌کنم این موضوع هنوز نهایی نشده باید نظر نیروهای مسلح گرفته شود در صحن بررسی شود و به تایید شورای نگهبان هم برسد.

زارع در پایان اضافه کرد: موضوع خرید خدمت سربازی ۱۴۰۱  مشمولان خارج از کشور بیش از دو سوم در کمیسیون رای آورد؛ البته این موضوع نهایی نیست، این کار باید با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی درخصوص اختیارات رهبری معظم انقلاب و رعایت پیشنهاد نیروهای کل مسلح انجام شود و شاید یک رای گیری مجدد دراین خصوص شاهد باشیم.

اطلاعیه جدید در رابطه با خرید خدمت سربازی ویژه سال ۱۴۰۱

افراد متأهل شامل ۵ درصد تخفیف جریمه ی غیبت می شوند. (همسر دائم)

افرادی که فرزند دارند به ازای هر فرزند ۵ درصد تخفیف جریمه ی غیبت دارند. (فرزندان قانونی)

در ازای هر سال غیبت بیشتر از ۸ سال، به میزان۱۰ درصد به مبلغ جریمه ی پایه ی فرد افزوده خواهد شد. (مدت زمان غیبت بیشتر از شش‌ماه، به صورت رند یک ‌سال محاسبه می‌شود.)

دقت کنید که چنانچه مشمول خدمت سربازی هستید اما هنوز ۸ سال از زمان غیب شما نگذشته است به امید آن که در سال های آینده ۸ سال غیبت شما تمام شده و بتوانید از این طرح استفاده کنید نباشید چرا که این طرح فعلا قابل تمدید نیست.

جزئیات طرح خرید سربازی در سال ۱۴۰۱

ظاهرا نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که با تصویب طرح خرید سربازی ۹۸ موافق نبوده و معتقد است این طرح معایب و آثار منفی زیادی دارد که باعث تشویق و ترغیب بیشتر افراد به غیبت از سربازی می‌شود.

در جلسه ی علنی مجلس که در تاریخ ۰۴/۱۲/۱۳۹۷ برگزار شد همزمان با تدوین لایحه ی بودجه ۱۳۹۸، یکی از موضوعات مورد بحث حذف تبصره ی مربوط به خرید سربازی سال ۹۸ بود که در نهایت سازمان برنامه و بودجه و مسئولان نظام وظیفه ی کشور، عدم گنجاندن این طرح برای سال ۹۸ را اعلام کردند. بدین شکل پرونده ی خرید سربازی سال ۹۸ بسته شد.

با تصویب شدن این بند از لایحه ی بودجه، می توان گفت که عملا از سال ۹۸ به بعد دیگر طرح خرید خدمت سربازی را نخواهیم داشت و مشمولان سال ۹۷ که اقدام به اقساطی کردن جریمه ی خود کرده اند نیز بایستی تا پایان سال ۱۳۹۸ اقدام به تسویه ی اقساط خود کنند.

به این ترتیب، دیگر شرایط خرید سربازی در سال ۱۴۰۱ منتفی است و باید منتظر تغییرات قوانین در سالهای آینده باشیم. 

قیمت خرید سربازی در سال ۱۴۰۱ + شرایط و نحوه خرید سربازی سال ۱۴۰۱ با توجه به مدرک تحصیلی فرد متفاوت است. لازم به ذکر است که امسال آخرین سالی است که میتوان خدمت سربازی را در شرایط خاصی خرید، پس اگر شرایط خرید سربازی را دارید، نهایتا تا آخر اسفندماه وقت دارید تا برای این کار اقدام کنید.

به نقل از سازمان نظام وظیفه:

با توجه به بند “ب” تبصره ۱۱ قانون بودجه، به دولت اجازه داده می شود تمامی مشمولان خدمت مقدس سربازی را که بیشتر از ۸ سال غیبت دارند، با پرداخت جریمه نقدی معاف کند و کارت معافیت صادر نماید.

لازم به ذکر است قیمت خرید سربازی با توجه به مدرک تحصیلی و شرایط فرد متفاوت بود.

روش های معافیت از خدمت سربازی و دریافت کارت پایان خدمت چیست؟
چگونه برای معافیت پزشکی اقدام کنیم؟
آیا می توانیم با انجام دادن طرح برای شرکت های دانش بنیان کسر از خدمت بگیریم؟
روش های کسر خدمت سربازی چیست؟
سن سربازی چقدر است ؟
شرایط خرید خدمت فرزندان ایثارگران در بودجه چگونه است ؟

غیبت بیش از شش ماه یک سال محسوب می شود.

مشمولان متاهل باید بدانند که ۵% از مجموع مبلغ جریمه برای این افراد کسر می شود و به ازای هر فرزند نیز ۵% دیگر از مجموع مبلغ جریمه کسر خواهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.