بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

واکنش به شایعات درباره فعالیت‌ اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران

معاون اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر به ادعاهای مطرح شده در برخی فیلم‌های فضای مجازی واکنش نشان داد و این شایعات را رد کرد.

واکنش به شایعات درباره فعالیت‌ اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران

واکنش به شایعات درباره فعالیت‌ اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران

واکنش به شایعات درباره فعالیت‌ اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران به گزارش خبری فا به نقل از ایثار، اخیراً فیلمی از اعتراض چند تن از ایثارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی منتشر شده است که در آن مدعی شده‌اند، سازمان اقتصادی کوثر صاحب ۱۳ نیروگاه است و ۸۶ درصد از تولید مرغ و تخم مرغ کشور را در دست دارد. خبرگزاری فارس برای پیگیری صحت این اظهارات با یکی از مسئولان سازمان اقتصادی کوثر که به بنیاد شهید و امور ایثارگران وابسته است گفت‌وگو کرده است.

سازمان اقتصادی کوثر تنها ۷۵ درصد سهم یک نیروگاه را دارد نه ۱۳ نیروگاه!

جواد وکیلی، معاون اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر درباره ادعای مالکیت این سازمان بر ۱۳ نیروگاه گفت: سازمان اقتصادی کوثر در حال حاضر سهامدار ۷۵ درصد نیروگاه زاگرس است که عملاً با توجه به تعلق ۲۵ درصد از سهام آن به مردم، حتی یک شرکت نیروگاهی را هم به صورت کامل در اختیار ندارد و سهام کمتر از یک نیروگاه در اختیار سازمان اقتصادی کوثر است.

در بازار سرمایه نیز کمتر از ۵ درصد سهام نیروگاه دماوند در اختیار سازمان است که در معاملات بورس اوراق بهادار خریداری شده است. جمعاً در پرتفوی سرمایه‌گذاری سازمان، کمتر از یک نیروگاه داریم و ما به هیچ عنوان صاحب نیروگاه کامل نیستیم چه برسد به اینکه ۱۳ نیروگاه داشته باشیم.

ادعای عجیب درباره سهم بنیاد از تولید گوشت مرغ

وی با تکذیب ادعای عجیب تولید ۸۶ درصد مرغ کشور گفت: سازمان اقتصادی کوثر از گوشت مرغ تولید و توزیع شده بازار که به صورت گرم و منجمد توزیع می‌شود، کمتر از یک درصد و کمی بیشتر از نیم درصد سهم دارد. در خصوص تولید جوجه یک روزه گوشتی که آن هم فقط مورد نیاز مرغداری‌های کشور است، سهم تولید سازمان سهم بیشتری است.

بنیاد شهید و امور ایثارگران حتی یک سهم هم در شرکت مینو ندارد

معاون اقتصادی سازمان کوثر همچنین مالکیت بنیاد بر شرکت مینو را رد کرد و توضیح داد: سهامدار اصلی کارخانجات مینو، گروه اقتصادی و خودکفایی آزادگان است که نماد «خودکفا» را در بازار سرمایه دارد و مجموعه‌ای از سهامداران آزاده‌ای هستند که در سال‌های قبل با هم یک مجموعه اقتصادی تشکیل دادند و حتی زیر مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران نیستند و یک شرکت تقریباً خصوصی است. سهامداران آن جمعی از ایثارگران هستند که شخصاً سهام را خریداری کردند و این شرکت هیچ ارتباطی به سازمان اقتصادی کوثر و مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران ندارد.

مجموعه اقتصادی و خودکفایی آزادگان، شرکت‌هایی مثل شرکت پخش قاسم ایران، شرکت صنعتی پارس مینو، گروه صنعتی مینو و غیره را دارد. البته گروه خدمات مالی و مدیریت معین آزادگان و پنج درصد شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران که وابسته به بانک ملی است سهامداران مجموعه کارخانه مینو هستند. یقیناً می‌شود گفت که در مجموع هیچ سهمی حتی یک سهم از مجموعه گروه مینو در اختیار سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست.

درآمد سازمان کوثر به کجا می‌رود و چه می‌شود؟

وکیلی در واکنش به اظهارات یکی از حاضران در تجمع مقابل مجلس که مدعی است هلدینگهای بنیاد به ایثارگران چیزی نمی‌دهند گفت: سازمان اقتصادی کوثر یک نهاد اقتصادی است که ذیل بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت می‌کند. این مجموعه به صورت هیئت امنایی اداره می‌شود و اعضای هیئت امنا مدیرعامل این مجموعه را انتخاب می‌کنند. سالانه جلسه‌ای به عنوان جلسه مجمع سازمان با حضور هیئت امنا برگزار می‌شود که در این جلسه صورت‌های مالی سالانه بررسی شده و بودجه تخصیص یافته برای سال بعد بررسی و تصویب و به سازمان ابلاغ می‌شود.

سازمان موظف است بر اساس بودجه ابلاغ شده با صرف منابع و انجام هزینه، به یک میزان سود مشخص شده در بودجه دست پیدا کند. این سود مشخص شده، طبق قوانین با نظر هیئت امنا در مجمع تقسیم می‌شود که غالباً بخشی از آن به بنیاد شهید و امور ایثارگران تخصیص پیدا می‌کند و بخشی دیگر صرف سرمایه‌گذاری مجدد، تعمیر و نگهداری سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و همچنین هزینه‌های مجموعه خواهد شد. بنیاد شهید و امور ایثارگران هم بر اساس اولویت‌های خود برای خدمت‌رسانی به ایثارگران از محل سود کسب شده اقدام می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.