بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

ایثارگران در میدان توسعه علم و فناوری فعال و پیشتاز باشند / چهره‌های موفق

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه 28 مهرماه در جمع نخبگان، کارآفرینان و اعضای تشکل‌های شاهد و ایثارگر استان آذربایجان غربی گفت: امروز جبهه مبارزه در توسعه دانش، علم و فناوری است و کسانی که روزی در دفاع سهیم بودند امروز هم باید در این حوزه فعال، پیشتاز و موفق باشند.

ایثارگران در میدان توسعه علم و فناوری فعال و پیشتاز باشند

ایثارگران در میدان توسعه علم و فناوری فعال و پیشتاز باشند

ایثارگران در میدان توسعه علم و فناوری فعال و پیشتاز باشند به گزارش خبریفا به نقل از ایثار، دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست گفت: اگر گمان شود که کشور به نقطه‌ای رسیده که دیگر نیاز به ایثار ندارد بسیار غلط است زیرا جامعه‌ای که ایثار را رها کند یعنی استقلالش را رها کرده و پذیرفته در اسارت دیگری باشد، همان‌طور که امام راحل فرمودند مردمی که شهادت دارند دیگر اسارت ندارند و معنی مخالف آن هم این است که کسانی که اهل شهادت نیستند اسیر می‌شوند.

معاون رئیس جمهور افزود: ملتی عظمت، تاریخ و تمدن داشته ولی در مقابل وحشی‌گری دشمنان مجبور به تسلیم شده است و این موارد در سابقه تاریخی کشور ما وجود دارد و البته درست در زمانی که تمام دنیا به ما پشت کرد با ایثار و ازخودگذشتگی ملت ایران پیروزی حاصل شد. در دفاع مقدس طبق گزارش‌ها از حدود ۳۷ کشور اسیر جنگی داشتیم، یعنی این کشورها برای مقابله با انقلاب اسلامی سرباز فرستاده بودند و البته حمایت‌های مالی، تجهیزاتی، لجستیک و اطلاعاتی نیز از دشمن وجود داشت.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه امروز نیز نیاز به ایثار همچنان وجود دارد، افزود: یکی از عناصری که امروز قدرت بخش است حفظ وحدت و انسجام ملی است و در همین فتنه اخیر مهمترین تلاش دشمنان ایجاد فتنه و تنفر بین مردم بود که اول مردم را از هم جدا کنند، سپس سرزمین‌ها را جدا کنند و برای حل این مسئله نیاز به گفت‌وگو وجود دارد.

وی افزود: امروز عده‌ای در کشور علمدار نفرت پراکنی می‌شوند و اختلاف‌افکنی سوءاستفاده دشمن را دنبال دارد و مشاهده می‌کنیم که عده‌ای شهید و مجروح شده و چه خسارت‌هایی به بار آمده است. باید این میدان از دشمن گرفته شود که این امر نیازمند تبیین و گفت‌وگو است و کسانی صلاحیت این مأموریت را دارند که مورد اعتماد مردم هستند و چه کسانی بهتر از نخبگان شاهد و ایثارگر که هم در این نهضت سابقه‌ دارند و هم اینکه از افراد موفق و مورد احترام جامعه هستند. نخبگانی که با تکیه بر توانمندی خود به جایگاه ارزشمندی رسیده‌اند.

معاون رئیس جمهور عنصر دیگر اقتدار بخش برای کشور را توسعه علمی عنوان کرد و افزود: ایران در طول تاریخ تمدن زمانی توانست امپراتوری تشکیل دهد که در علم و دانش مسلط شد. امروز جبهه مبارزه، توسعه دانش، علم و فناوری است و کسانی که روزی در دفاع سهیم بودند امروز هم باید در این حوزه فعال و موفق باشند، بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز به عنوان یک نهاد انقلابی و با درک این موقعیت در دوران جدید، با رویکرد جدیدی به این میدان وارد شده است و با سازماندهی نخبگان عزیز ایثارگر در سراسر کشور که کم هم نیستند به عنوان شتاب‌دهنده در این عرصه کمک می‌کند.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: منزلت و کرامت ناشی از مرجعیت بخشی است و کسی مرجع جامعه می‌شود که توانمند باشد، به عنوان مثال ببینید معلم چرا محترم است، زیرا جامعه به او نیاز دارد و در تمام ادوار گذشته جایگاه معلم بسیار بالاست. اگر مردم بدانند ایثارگرانی که روزی به خاطر دفاع از جان و امنیت آنها خودشان را به خطر انداخته‌اند همچنان در ابعاد مختلفی که مورد نیاز مردم است پیشتاز و در حال فداکاری هستند به جایگاه و کرامت این عزیزان بیش از پیش پی می‌برند.

وی با اشاره به جایگاه شهید سلیمانی بین مردم، افزود: شهید سلیمانی هر زمانی که کشور در خطر بود حضور داشت، در زمان جنگ، سیل، در مناطق محروم در میدان بود و همه را از سر دلسوزی خانواده خودش می‌دانست و ملت ایران نیز او را دوست داشت، مکتب حاج قاسم تکثیر حاج قاسم‌هاست یعنی به لحاظ سبک زندگی و روش عملی مثل او بشویم و خودمان را بدهکار مردم، انقلاب و این سرزمین بدانیم و آماده فدا شدن باشیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: هر امری که دولتی شود دچار مشکل می‌شود. همسران شهدا امروز کار خیلی خوبی انجام می‌دهند و خودشان جمع شده و در حال سازماندهی تشکل خود هستند، فعالیت ایثارگران دغدغه‌مندی که بر اساس کار داوطلبانه به میدان آمده‌اند ارزشمند است و بنیاد از آن حمایت می‌کند. جامعه ایثارگری، چهره‌های موفق و شاخص زیادی را تقدیم جامعه کرده است و باید ایثارگران موفق در کشور به خوبی به جامعه نشان داده شوند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با دعوت از ایثارگران برای مشارکت در تبیین مسائل امروز کشور گفت: امروز درگیر یک جنگ شناختی همه‌جانبه هستیم که نوع آن و شبهاتی که ایجاد می‌کند، با گذشته متفاوت است لذا در این زمینه وظیفه و تکلیف داریم.

در ادامه این مراسم برخی از نخبگان و نماینده تشکل‌های شاهد و ایثارگر استان به بیان مشکلات و درخواست‌های خود پرداختند. اشتغال ایثارگران، توجه به وضعیت معیشت و مسکن، استفاده از ظرفیت نخبگان در بخش‌های مختلف، ایجاد زمینه برگزاری المپیاد جامعه ایثارگری، توجه به درمان ایثارگران به‌ویژه جانبازان و اعطای تسهیلات به فرزندان و خانواده شهدا و ایثارگران از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

همچنین در این نشست که استاندار آذربایجان غربی نیز حضور داشت، تفاهم‌نامه ارتقای همکاری‌های علمی بین مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان غربی و پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به امضا رسید.

بازدیدها: ۶۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.