بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

پرداخت ناقص اعتبارات درمانی ایثارگران پیگرد نظارتی دارد

پرداخت ناقص اعتبارات درمانی ایثارگران پیگرد نظارتی دارد

پرداخت ناقص اعتبارات درمانی ایثارگران پیگرد نظارتی دارد

پرداخت ناقص اعتبارات درمانی ایثارگران پیگرد نظارتی دارد به گزارش خبری فا به نقل از ایثار، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: با وجودی که مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱، اعتبارات درمانی ایثارگران، بیماران خاص، ناباروی و صعب‌العلاج را به صورت هدفمند و ویژه افزایش داد، پرداخت شدن ناقص این اعتبارات مبنای قانونی ندارد و موجب پیگرد نظارتی خواهد شد.

وی بی‌اعتنایی به درمان این گروه از بیماران جامعه را موجب تشدید مشکلات درمانی آنان و افزایش دردسر‌های خانواده‌های تحت پوشش ارزیابی کرد و افزود: دولت به ویژه سازمان برنامه و بودجه باید براساس احکام قانون بودجه به ویژه تبصره ۱۴ آن، هرماه صد درصد این اعتبارات را که از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تأمین می‌شود، به بنیاد شهید و امور ایثارگران و صندوق‌های این بیماری‌ها بپردازد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین پرداخت شدن فقط ۳۰ درصد از مجموع اعتبار ۶۸ هزار میلیارد ریالی بخش حیاتی درمان ایثارگران و جانبازان که در احکام عمومی قانون بودجه ۱۴۰۱ مشمول تکلیف صد درصدی شده را در پایان هشتمین ماه سال تأسف‌بار توصیف کرد.

وی خاطرنشان کرد: گزارش‌های نظارتی و فراکسیونی مجلس حاکی است تا پایان آبان، سازمان برنامه و بودجه فقط ۳۰ درصد از مجموع اعتبارات بخش حیاتی درمان ایثارگران را برای تامین دارو، وسایل پزشکی، بیمه‌های پایه و تکمیلی و حق پرستاری پرداخت کرده است.

حاجی بابایی با طرح این سوال که بخش درمان بسیار حیاتی است، ولی نمی‌دانیم چرا ایثارگران و جانبازان هنوز باید دچار مشکل درمانی باشند، از دولت و سازمان برنامه و بودجه خواست مطابق قانون بودجه هرچه سریعتر اعتبارات بخش درمانی ایثارگران و همچنین بیماران خاص و صعب العلاج را با نگاه صد در صدی تامین و پرداخت کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با استناد به قوانین نظارتی تاکید کرد: بزودی این کمیسیون با دولت و سازمان برنامه و بودجه مکاتبه و پیگیری‌های نظارتی خود را در این باره آغاز خواهد کرد.

گفتنی است، به موجب حکم تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱ دولت موظف است حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال به درمان ایثارگران و بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج اختصاص دهد. همچنین در اعتبارات عمومی قانون بودجه ۶۸ هزار میلیارد ریال به بخش درمان ایثارگران و جانبازان اختصاص یافته است.

براساس آمار‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران متوسط سنی والدین شهدا ۸۰، جانبازان ۵۹ و فرزندان شهدا ۴۱ سال است که والدین شهدا و جانبازان از بیماران پر خطر و نیاز به توجه ویژه بنیاد شهید و امور ایثارگران محسوب می‌شوند.

فراکسیون‌های ایثارگران و فرهنگ ایثار و شهادت مجلس همواره از تامین نشدن اعتبارات بخش درمان ایثارگران و جانبازان ابراز نگرانی کرده و در خصوص ادامه این تنگنا‌ها هشدار داده‌اند.

بازدیدها: ۵۵

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.