بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

در روزهای آلوده چه غذاهایی بخوریم؟

در روزهای آلوده چه غذاهایی بخوریم؟

در روزهای آلوده چه غذاهایی بخوریم؟ یک متخصص تغذیه با تاکید بر مصرف بیشتر مایعات در روز‌های آلودگی هوا، گفت: مصرف کافی آب به شست‌ و‌ شوی مسیر تنفس کمک می‌کند و باعث می‌شود که تنفس راحت‌تری داشته باشیم.

در روزهای آلوده چه غذاهایی بخوریم؟

یک متخصص تغذیه گفت: مصرف شیر در روز‌های آلوده به تمام گروه‌های سنی توصیه می‌شود.

نسرین امیدوار، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان افزود: مصرف به اندازه آنتی اکسیدان ویتامین C می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی کند.

وی درباره مواد غذایی حاوی ویتامین c توضیح داد: تمام سبزیجات برگدار سبز، پیازچه، کلم سبز، انواع مرکبات، توت فرنگی و گوجه فرنگی منابع مهم ویتامین c هستند.

این متخصص تغذیه مصرف بیشتر میوه و سبزیجات را توصیه کرد و گفت: مصرف سبزیجاتی همچون خانواده کلم‌ها از جمله کلم بروکلی، کلم پیچ و گل کلم، اسفناج، پیازچه و میوه‌هایی از جمله انواع مرکبات و سیب در هوای آلوده بسیار مفید است؛ زیرا می‌تواند حالت‌های شبیه به آسم را نیز کمرنگ کند.

امیدوار یادآور شد: همچنین باید مراقب باشیم که در صورت داشتن زمینه حساسیت و آسم، غذا‌هایی را که محرک این عارضه‌ها هستند کمتر مصرف کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر مصرف شیر و لبنیات در روز‌های آلوده ادامه داد: مصرف شیر در روز‌های آلودگی هوا توصیه می‌شود و در عین حال مصرف لبنیات کافی و غذا‌های متنوع سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

وی با بیان این که در هوای آلوده فلزات سنگین نیز وجود دارد، یادآور شد: خیلی از این فلزات هنگام جذب در بدن ما، با مواد مغذی رقابت می‌کنند و بنابر این لازم است که غذا‌های متنوعی مصرف کنیم که حاوی آنتی اکسیدان‌ها باشند.

این متخصص تغذیه با تاکید بر مصرف بیشتر مایعات در روز‌های آلودگی هوا، ادامه داد: مصرف کافی آب به شست و شوی مسیر تنفس کمک می‌کند و باعث می‌شود که تنفس راحت تری داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین مصرف میوه‌های زرد تیره و نارنجی تیره همچون هویج، کدو تنبل و خرمالو را توصیه کرد و گفت: این میوه‌ها منابع غنی پیش ساز‌های ویتامین A هستند.

وی با بیان این که ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان است که در دانه‌های روغنی زیاد دیده می‌شود، گفت: معمولاً این ویتامین با مصرف اشکال مختلف روغن در رژیم غذایی روزانه افراد وجود دارد.

امیدوار در پایان درباره تغذیه کودکان زیر دو سال در شرایط آلودگی هوا گفت: مصرف شیر مادر در این شرایط بسیار توصیه می‌شود و والدین در تهیه غذا‌های کمکی برای کودکان باید به مصرف ویتامین C به اندازه کافی توجه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.