بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

اظهارات سخنگوی شورای نگهبان؛ از افزایش حقوق‌ها و شفافیت‌ قوا

اظهارات سخنگوی شورای نگهبان؛ از افزایش حقوق‌ها و شفافیت‌ قوا تا انتخابات و تجمعات

اظهارات سخنگوی شورای نگهبان؛ از افزایش حقوق‌ها و شفافیت‌ قوا تا انتخابات و تجمعات سخنگوی شورای نگهبان گفت: از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراداتی به طرح شفافیت قوای سه‌گانه گرفته شده است.

اظهارات سخنگوی شورای نگهبان؛ از افزایش حقوق‌ها و شفافیت‌ قوا تا انتخابات و تجمعات

به گزارش خبرگزاری خبری فا به نقل از فارس، هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز در نشست خبری امروز شنبه ۲۶ آذر اظهار کرد: لایحه موافقتنامه سرمایه‌ گذاری بین ایران و نیکاراگوئه مغایر با شرع و موازین قانون اساسی شناخته نشد.

وی گفت: در این لایحه تنها ایراد شورا درباره برخی لغات مثل کنوانسیون بود. گاهی با مصوباتی روبرو هستیم که اشکال شورای نگهبان فقط عدم رعایت اصل ۱۵ قانون اساسی یعنی حفظ زبان فارسی در اسناد و متون رسمی است. دولت و مجلس در لوایح و طرح‌ها دقت کنند تا از واژگان فارسی استفاده کنند تا مورد اشکال شورای نگهبان قرار نگیرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح مانع زدایی از صنعت برق گفت: این طرح هم به تایید شورای نگهبان رسیده است.

وی گفت:شورای نگهبان نسبت به طرح شفافیت قوای سه گانه ایراداتی داشت که همه موارد به غیر از یک مورد رفع ابهام شده بود. ماده ۳ که درباره شفافیت در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، نیاز به اصلاح داشت. همچنین هیئت نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام نیز به مغایرت‌هایی درباره این مصوبه اشاره کرده بود. در مجموع، مجلس اصرار دارد که مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح شفافیت آرا تصمیم‌گیری کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه افزایش حقوق ها در بودجه ۱۴۰۲ با توجه به وضعیت تورم و دغدغه مردم چگونه است؟ گفت: این موضوع معلوم نیست و باید صبر کرد و دید لایحه‌ای که از طرف دولت به مجلس ارسال می‌شود چگونه است و نسبت به حقوق ها چه پیش‌بینی دارد و بعد از آن مجلس چه چیزی را تصویب می‌کند. بعد از تصویب مجلس، شورا موضوع را بررسی کرده و اظهار نظر می‌کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه آیا دولت در تدوین لایحه اصلاح قانون انتخابات از شورای نگهبان نظر خواسته است، گفت: دولت در تدوین این لایحه از شورای نگهبان نظری نخواسته است. البته امیدوارم انتخابات آینده با قانون به روز شده برگزار شود. تدوین لوایح با دولت است و نظر ما پس از تصویب مصوبات ارائه می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره تجمعات قانونی گفت: ما طرح و لایحه‌ای درباره تجمعات دریافت نکرده‌ایم.

طحان نظیف درباره آخرین وضعیت طرح بانکداری اسلامی گفت: آن‌چه ما دریافت کردیم طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی است و مواد متعددی دارد و اخیرا و یک هفته است که آن‌ را دریافت کردیم و در حال بررسی هستیم. این طرح، طرح حجیمی است و جلسات متعددی برای بررسی آن برگزار شده است. البته درباره بخشی از این طرح اظهارنظر کردیم و به محض اتمام بررسی در شورا نتیجه اعلام می‌شود.

وی درپاسخ به سوالی درباره زمان لایحه برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ گفت: قانون اساسی ترتیب خاصی را برای این موضوع تعیین نکرده است و ما ده روز زمان برای بررسی طرح ها و لوایح داریم. در صورتی که لوایحی برای شورای نگهبان ارسال شود بلافاصله بررسی و اعلام نظر می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهار نظر برخی سیاسیون در حوادث اخیر و تاثیر این اظهارات در تایید صلاحیت آن‌ها گفت: چارچوب قانون مشخص است و هرکسی در این چارچوب عمل و اظهار نظر کند با اشکالی مواجه نیست و ماهم خود را پایبند به قانون میدانیم و زمان زیادی هم به انتخابات مانده است.

طحان نظیف در واکنش به سوالی درباره اعدام محسن شکاری و از بازداشت شدگان حوادث اخیر که درباره محاربه بودن یا نبودن حکم وی اختلاف نظرهایی وجود داشت گفت: به لحاظ کلی، قانون باید به نحوی نوشته شود که تفسیر پذیر نباشد و باید شفاف و روشن باشد. ما در شورا بر واژه ها و عبارات قانون حساسیت داریم. البته ما ابهاماتی را مورد توجه قرار می‌دهیم که خلاف شرع و قانون اساسی باشد. اگر در عمل قوانینی را شاهد باشیم که قابل برداشت‌های گوناگون باشد، نگران نیستیم؛ زیرا قانون اساسی پیش‌بینی‌هایی هم در این زمینه دارد و قانون فصل‌الخطاب است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی درباره آلودگی هوا گفت: قوانید مختلفی درباره هوای پاک داریم و قانونی هم ۵ سال پیش با عنوان هوای پاک به تصویب رسید و اگر کمک هایی لازم باشد ما آماده ایم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره حق اعتراض و تجمعات گفت: شورای نگهبان نقش مستقیمی ندارد. اخیرا پژوهشکده شورای نگهبان رویداد ایده نگاری برگزاری اجتماعات پیش بینی و طراحی کرده است و در حال برگزاری است. این رویداد برای فرهیختگان و جامعه حقوقی کشور فرصت مناسبی برای اثر گذاری بیشتر برای تقویت بسترهای بیان اعتراضات است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.