بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

ولنتاین ۱۴۰۱ کی هست؟ تاریخ ولنتاین ۱۴۰۱ چه روزی هست؟

ولنتاین ۱۴۰۱ کی هست؟ تاریخ ولنتاین ۱۴۰۱ چه روزی هست؟

در این مقاله خواهید دانست تاریخ ولنتاین ۱۴۰۱ کی هست؟

ولنتاین ۱۴۰۱ کی هست؟

تاریخ ولنتاین سال ۱۴۰۱ (۲۰۲۳ میلادی):

اگر از خودت می پرسی تاریخ ولنتاین ۱۴۰۱ کی هست؟ باید گفت امسال تاریخ ولنتاین ۱۴۰۱ در ایران و دیگر کشورهای جهان روز سه شنبه ۲۵ بهمن ماه سال ۱۴۰۱ و مصادف با ۱۴ فوریه ۲۰۲۳ می باشد. پس تا دیر نشده از الان بفکر این روز باش چون برای طرف مقابلت روز مهمیه. فراموش کردن این روز می تونه طرف مقابلتو دل آزرده کنه.

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۱ در تقویم شمسی:

سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۱۱/۲۵


تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۱ در تقویم قمری ۱۴۴۴:

۲۳ رجب ۱۴۴۴
۱۴۴۴/۰۶/۲۳


تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۱ در تقویم میلادی ۲۰۲۳:

۱۴ February 2023
۲۰۲۳/۰۲/۱۴

تفاوت عشق و دوست داشتن از نگاه دکتر شریعتی!

* عشق یک جوشش کور است و پیوندی از سر نابینایی
اما دوست داشتن پیوندی خود آگاه و از روی بصیرت روشن و زلال

* عشق بیشتر از غریزه آب می‌خورد و هر چه از غریزه سر زند بی ارزش است
دوست داشتن از روح طلوع می‌کند و تا هر جا که یک روح ارتفاع دارد ، دوست داشتن نیز هنگام با او اوج می‌گیرد

* عشق در غالب دل‌ها، در شکل‌ها و رنگ‌های تقریبا مشابهی متجلی می‌شود و دارای صفات و حالات و مظاهر مشترکی است
اما دوست داشتن در هر روحی جلوه ای خاص خویش دارد و از روح رنگ می‌گیرد و چون روح‌ها بر خلاف غریزه‌ها هر کدام رنگی و ارتفاعی و بعدی و طعم و عطری ویژه خویش را دارد می‌توان گفت: که به شماره هر روحی ، دوست داشتنی هست

پیام تبریک روز ولنتاین ۱۴۰۱

*عشق با شناسنامه بی ارتباط نیست و گذر فصل‌ها و عبور سال‌ها بر آن اثر می‌گذارد
اما دوست داشتن در ورای سن و زمان و مزاج زندگی می‌کند و بر آشیانه بلندش روز و روزگار را دستی نیست

* عشق، در هر رنگی و سطحی، با زیبایی محسوس، در نهان یا آشکار رابطه دارد. چنانچه شوپنهاور می‌گوید: شما بیست سال سن بر سن معشوقتان بیفزائید، آنگاه تاثیر مستقیم آنرا بر روی احساستان مطالعه کنید
اما دوست داشتن چنان در روح غرق است و گیج وجذب زیبایی‌های روح که زیبایی‌های محسوس را بگونه‌ای دیگر می‌بیند

* عشق طوفانی و متلاطم و بوقلمون صفت است
اما دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار و سرشار از نجابت

*عشق با دوری و نزدیکی در نوسان است. اگر دوری بطول انجامد ضعیف می‌شود، اگر تماس دوام یابد به ابتذال می‌کشد و تنها با بیم و امید و اضطراب و دیدار و پرهیز زنده و نیرومند می‌ماند
اما دوست داشتن با این حالات نا آشنا است، دنیایش دنیای دیگری است

*عشق، جنون است و جنون چیزی جز خرابی و پریشانی فهمیدن و اندیشیدن نیست
اما دوست داشتن، در اوج معراجش، از سر حد عقل فراتر می‌رود و فهمیدن و اندیشیدن را نیز از زمین می‌کند و با خود به قله بلند اشراق می‌برد

پیشینه تاریخی روز ولنتاین

روز ولنتاین یا عید مقدس ولنتاین همه ساله در ۱۴ فوریه جشن گرفته می‌شود. ماه فوریه در تاریخ مسیحیان ماه عشق محسوب می‌شود که با جشن‌های این روز همراه است. این روز عشق به عنوان جشن مسیحیان غربی و با ادای احترام به کشیش مقدس سن والنتینوس، در بسیاری از مناطق جهان به عنوان یک جشن مهم فرهنگی، مذهبی و تجاری از عشق و بزرگداشت آن شناخته می‌شود.

اما این قدیس مرموز کیست و این سنت‌ها از کجا آمده‌اند؟ ولنتاین از زمان‌های قدیم و از آیین باستانی روم لوپرکالیا که در اول سال جدید به استقبال بهار می‌رفتند شروع شد. اما آیین و رسومات برگزاری این جشن به تدریج تغییر پیدا کرد و به شکل امروزی که همه ما با آن آشنا هستیم تبدیل شد.

افسانه سن والنتینوس

تاریخچه روز ولنتاین و داستان پدر مقدس آن بسیار پر رمز و راز است. ما می‌دانیم که ماه فوریه مدت طولانی است که به عنوان یک ماه عاشقانه جشن گرفته می‌شود و همانطور که می‌دانید شامل آثاری از سنت مسیحی و روم باستان است. اما سِنت ولنتاین چه کسی بود و چگونه با این آیین باستانی ارتباط پیدا کرد؟

کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیس مختلف به نام ولنتاین یا ولنتاینوس را می‌شناسد که همگی به شهادت رسیده‌اند. به همین دلیل افسانه‌های مختلفی درباره ولنتاین وجود دارد.

داستان ولنتاین

یک افسانه ادعا می‌کند که او کشیشی بود که در قرن سوم در رم خدمت می‌کرد. هنگامی که امپراتور کلودیوس دوم به این نتیجه رسید که مردان مجرد، سربازان بهتر و متعهدتری نسبت به مردان متاهل هستند، ازدواج را برای مردان جوان و مجرد ممنوع کرد.

ولنتاین از این فرمان ناعادلانه بسیار ناراحت شد و با کلودیوس مخالفت کرد؛ اما امپراتور از فرمان خود بازنگشت و ولنتاین از آن پس به طور پنهانی مراسم ازدواج زوج‌های جوانی که به یکدیگر علاقه داشتتند را برگزار می‌کرد و آن‌ها را به عقد هم در می‌آورد. زمانی که کلودیوس متوجه این موضوع شد، او را مدتی به زندان انداخت و سپس دستور اعدام وی را صادر کرد.

معادل ایرانی ولنتاین

معادل ایرانی ولنتاین سپندار‌مذگان

روز عشق ایران باستان که به سپندار‌مذگان مشهور است، تنها ۹ روز با ولنتاین امسال فاصله دارد. صحبت‌های زیادی درباره این موضوع وجود دارد که چرا بسیاری از افراد این جشن باستانی را فراموش کرده‌اند؛ ولی برای روز ولنتاین که ریشه فرنگی دارد، اینقدر اهمیت قائل می‌شوند.

روز عشق ایران باستان (سپندار‌مذگان) چیست؟

«سپندار مذ» به‌معنای فروتنی و عشق زمین و پسنوند «گان» به‌معنی جشن است

حدود دو هزار سال پیش از آن که نماد ولنتاین ظهور پیدا کند، قوم آریایی‌ها روزی را به‌عنوان روز عشق یا سپندار‌مذگان نامیدند. زرتشتیان در تقویم، پنجم اسفند ماه هر‌سال جشن سپندار‌مذگان را بر‌پا می‌کنند. واژه «سپندار‌مذ» لقب ملی زمین محسوب می‌شود و به‌معنای گسترش‌دهنده، فروتن و نماد عشق است.

زمین افراد را بدون توجه به زشتی و زیبایی آن‌ها نگاه می‌کند و مثل مادری با‌محبت آن‌ها را در دامان خود پروش می‌دهد. پسوند‌«گان» نیز در لغت به‌معنی جشن است و از‌این‌رو «سپندار‌مذگان» به جشن روز زمین و عشق شناخته می‌شود.

سوالات متداول

روز سپندارمذگان (روز عشق ایرانی) با روز ولنتاین فرق دارد؟

پاسخ: بله هم از نظر تاریخ و زمان تفاوت دارد و هم از نظر مناسبتی و فرهنگی. ولنتاین ۲۵ بهمن است ولی روز سپندارمزگان ۲۹ بهمن ماه را در ایران جشن میگیرند. (البته بعضی ها روز ۵ اسفند روز سپندار مذگان یا روز عشق ایرانی می دانند).

روز ولنتاین ۱۴۰۱ تعطیل است؟

خیر روز ولنتاین ۱۴۰۱ تعطیل نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.