بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط / بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفت

خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط

خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط/ بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفت

خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط کشور گفت: بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفته که باید ما بتوانیم این گنجینه عظیم را حفظ کنیم.

به گزارش خبری فا به نقل از تسنیم از پلدختر، محمدحسن نامی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری  این شهرستان که در سالن جلسات بخشداری معمولان برگزار شد با بیان اینکه ۶۴ سانحه انسانی و مخاطره طبیعی که در دنیا به وقوع پیوسته در کشور ما رخ داده است، اظهار داشت: سیلاب، زلزله، ریزگرد، آتش سوزی، فرونشست‌ زمین، خشکسالی، سرمازدگی، زمین لغزش و رانش زمین در کشور ما به وقوع پیوسته است.

وی با بیان اینکه به سبب تغییراتی که بشر در اقلیم جغرافیا و جو زمین ایجاد کرده هر روز ما باید انتظار مخاطرات طبیعی بیشتری را داشته باشیم افزود: باید انتظار وجود بارندگی‌های بی موقع، نزول بارندگی زیاد و غیرقابل انتظار مثل توده مونسون و حتی زمین لرزه‌ را دسته باشیم .

معاون وزیر کشور با بیان اینکه بیش از دو سوم کشور ما بر روی گسل قرار دارد عنوان کرد: از بهمن سال ۱۴۰۰ تا اول مهرماه سال ۱۴۰۱ چهار هزار و ۳۲۲ زمین لرزه در کشور به وقوع پیوسته است.

وی با اشاره به وجود ریزگردها در کشور بیان کرد: برخی کشورهای همسایه با بستن سرشاخه‌های رودخانه‌ها مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده‌اند هر چند ما به طور مستقیم از آب این رودخانه بهره‌ای نمی‌بریم اما بستن آنها سالانه میلیاردها تومان به کشور خسارت وارد می‌کند.

نامی به وجود هشت کانون ریزگرد در کشور عراق، چهار کانون ریزگرد در عربستان، یک کانون کویت، یک کانون اردن، یک کانون در سوریه اشاره کرد و گفت: ما از هشت کانون  ریزگردی که در کشور عراق قرار دارد  تاثیر پذیر هستیم  میلیاردها دلار به اقتصاد کشور ما آسیب وارد می‌کنند و احتمال دارد در آینده این خسارات بیشتر شود.

وی با اشاره به خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط کشور تصریح کرد: بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفته که باید ما بتوانیم این گنجینه عظیم را حفظ کنیم.

وی با اشاره به زلزله بم و خسارات جانی و مالی آن افزود: ساخت و سازها باید با تفکر ساخت و نگاه مهندسی بهتر ساخته شود تا در زلزله‌ها خسارات کمتری را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه باید نگاهمان پیشگیرانه باشد عنوان کرد: در سفر به پلدختر مشکلات را دیدیم و تلاش می‌کنیم با پیدا کردن راهکار و تزریق بودجه این مشکلات را برطرف کنیم.

نامی با بیان اینکه باید از امکانات استانی و از ظرفیت بسیج و سپاه در اصلاح مسیر رودخانه کشکان استفاده شود گفت:تمام تلاشمان را انجام می دهیم که شرمنده مردم پلدختر نشویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.