بنر ۱۳۵۰x 250 هدر سایت

اعلام سهمیه ایران در سوپر لیگ آسیا؛ جنگ استقلال و پرسپولیس

اعلام سهمیه ایران در سوپر لیگ آسیا؛

اعلام سهمیه ایران در سوپر لیگ آسیا؛ جنگ استقلال و پرسپولیس برای سهمیه ۲+۱ سهمیه ایران در رقابت‌های سوپر لیگ یا همان لیگ نخبگان آسیا اعلام شد که باشگاه‌ها ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم خواهند داشت.

اعلام سهمیه ایران در سوپر لیگ آسیا؛

به گزارش خبری فا به نقل از ورزش سه، کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی میزان سهمیه ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ یا همان سوپر لیگ، ملقب به لیگ نخبگان را اعلام کرد که طی آن ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم به فوتبال ایران اختصاص داده خواهد شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز در وب سایت خود، میزان امتیازات کشورهای مختلف در رقابت‌های لیگ قهرمانان و AFC کاپ طی هشت دوره گذشته را منتشر کرد. نکته مهم در این خصوص، در نظر گرفته نشدن مسابقات سال ۲۰۲۰ است. جایی که رقابت‌های AFC کاپ به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و لیگ قهرمانان آسیا نیز به صورت متمرکز در قطر به انجام رسید.

البته این تصمیم که توسط کمیته مسابقات AFC در دسامبر ۲۰۲۲ گرفته شد، به ضرر فوتبال ایران است چرا که پرسپولیس در آن سال عنوان نائب قهرمانی آسیا را به دست آورد که می‌توانست امتیازات زیادی را به جمع اندوخته‌های باشگاه‌های ایرانی اضافه کند اما عدم برگزاری AFC کاپ باعث شد تا کنفدراسیون فوتبال آسیا به طور کلی امتیازات سال ۲۰۲۰ را در نظر نگیرد.

بدین ترتیب تیم‌های باشگاهی ایرانی از سال ۲۰۱۴ تاکنون موفق به جمع‎‌آوری ۷۲.۰۱۸ امتیاز شدند که این مسئله سبب شد تا ایران در رتبه پنجم آسیا قرار بگیرد و سهمیه تیم‌های ایرانی ۲ کرسی مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم برای حضور در پلی‌آف خواهد بود. عربستان سعودی، ژاپن، کره جنوبی و قطر بالاتر از ایران ایستاده اند که البته تنها دو کشور نخست یعنی عربستان و ژاپن سهمیه بیشتری نسبت به ایران خواهند داشت. ضمن اینکه طبق اعلام وب‌سایت فوتی رنکینگز، ایران در سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا فعلا یک سهمیه خواهد داشت تا در واقع تعداد سهمیه‌های فوتبال ایران به عدد چهار برسد. یعنی ۲+۱ سهمیه در سطح اول و یک سهمیه در سطح دوم. ضمن اینکه ایران در سطح سوم یا AFC کاپ که برای تیم‌های تازه توسعه یافته قاره است، سهمیه‌ای ندارد.

1875778

کنفدراسیون فوتبال آسیا این جدول را از امتیازات کسب شده توسط تیم های باشگاهی کشورهای مختلف منتشر کرده که ایران در رتبه پنجم آسیا و سوم غرب قاره ایستاده است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد از فصل ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵، مسابقات باشگاهی قاره را در ۳ سطح مختلف برگزار کند. سطح اول یا الیت یا همان سوپر لیگ و لیگ نخبگان نام دارد، سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا و سطح سوم نیز همان AFC کاپ است.

1875777

این جدولی است که چند هفته پیش توسط وب سایت فوتی رنکینگز منتشر شد که دقیقا همان امتیازاتی که برای ایران پیش‌بینی می‌شد، توسط AFC تأیید شده است. طبق این جدول، ایران ۲+۱ سهمیه در سطح اول یا لیگ نخبگان و یک سهمیه در سطح دوم مسابقات خواهد داشت.

سطح برتر یا لیگ نخبگان:

رده برتر در مجموع شامل ۲۴ باشگاه شرکت کننده خواهد بود که به ۱۲ تیم در سراسر مناطق غرب و شرق تقسیم می‌شوند و در قالب لیگ با هم رقابت می‌کنند. هر باشگاه چهار بازی خانگی و چهار بازی خارج از خانه با هشت باشگاه مختلف در منطقه خود انجام خواهد داد که هشت تیم برتر هر دو منطقه (در مجموع ۱۶ تیم) به مرحله یک هشتم نهایی صعود خواهند کرد که به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند.

هشت برنده مرحله یک هشتم نهایی سپس به مرحله یک چهارم نهایی راه خواهند یافت که دیدارهای نیمه نهایی و فینال به صورت تک بازی و در یک مکان متمرکز برگزار می‌شود که مرحله نهایی فوتبال باشگاهی نخبگان AFC را به نمایش می‌گذارند.

سطح دوم لیگ قهرمانان:

این در حالی است که سطح دوم فوتبال باشگاهی آسیا با ۳۲ باشگاه شرکت کننده و در هشت گروه چهار تیمی برگزار می‌شود. باشگاه‌ها در مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت به مصاف هم خواهند رفت و دو تیم برتر هر گروه، به مرحله یک هشتم نهایی صعود خواهند کرد.

مرحله یک هشتم نهایی، یک چهارم نهایی و نیمه نهایی در دو بازی برگزار می‌شود و فینال نیز تک بازی خواهد بود.

سطح سوم لیگ قهرمانان:

در نهایت، سطح سوم شامل ۲۰ باشگاه شرکت کننده خواهد بود که به پنج گروه تقسیم می‌شوند. این باشگاه‌ها در مسابقاتی به صورت تک‌بازی به رقابت خواهند پرداخت تا در قالبی متمرکز با هم رقابت کنند و هشت تیم برتر به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا می‌کنند.

مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی دو بازی خانگی و خارج از خانه برگزار می‌شود و فینال به صورت تک بازی برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.